Bolgemiz

FETHİYE

Fethiye, her ne kadar Muğla iline bağlı bir ilçe olsa da, gerek Muğla merkeze olan uzaklığı, gerekse stratejik konumu nedeniyle kendi başına bir ilmiş gibi genişlemiş ve günümüzde pek çok şehir merkezinden çok daha büyük hale gelmiştir. Ege’nin ve en geniş tatil potansiyeline sahip merkezlerinden birisi olan Fethiye, Bodrum ve Marmaris’in aksine kozmopolit bir yapıya sahiptir ve farklı noktalarında farklı turizm stratejileri uygulanır. Örneğin, Ölüdeniz gibi bölgelerde butik otelcilik ve pansiyon turizmi benimsenmişken, Çalış bölgesinde çok sayıda büyük Otel bulunmaktadır.

 

ÖLÜDENİZ PLAJI

Ölüdeniz Plajı hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde yoğun bir müşteri seliyle karşılaşmaktadır. Son dönemlerde adından sıkça söz ettirmekte olan bölge, turist çekme kapasitesiyle birçok yatırımcının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Muğla iline bağlı şirin bir plaj olan bu yer dünyanın birçok ülkesinde olmayan doğal güzelliği bünyesinde barındırmaktadır. El değmemiş tarih kokan mimarisiyle bakıldığı zaman “masal gibi bir yer” tanımına çokça yakışmaktadır.

 

ÇALIŞ PLAJI

Güneşe nazır bir sahilde, kulağınızda kulaklık, radyoda en sevdiğiniz şarkı tesadüfen çalıyor ve mutlusunuz. Çünkü Çalış Plajı bütün berraklığı, muazzamlığı eşliğinde üstüne üstlük radyoda en sevilen müzik çalıyorken sizi karşılamaktadır. Çalış Plajı yaz-kış insanların en uğrak mekânları arasına girmeyi başarmıştır. Tatilcilerin gelmekten büyük keyif duyduğu yerlerin başında gelmektedir. Plajın sonlarına doğru gidildiğinde bulunan ağaçlık ve pikniğe fırsat veren alanlarda insanlar rahatlıkla hem karınlarını doyurmakta hem de eğlenmektedir.

 

OVACIK

Ovacık Mahallesi Ölüdeniz'e uzanan yol üzerinde yer alan ve turistik tesislerin yoğun olarak konumlandığı bir mahalledir. Hisarönü'ne yakın olması sebebiyle eğlence mekanlarına da yakın konumdadır. Birçok tatilci geceleri Ovacıkta konakladıkları otelleriden Hisarönüne eğlence mekanlarına gelmektedirler.

 

HİSARÖNÜ

Ölüdeniz ve civarında yer alan tüm otel, apart, pansiyon tarzı tesislerde konaklayanların eğlence için değişilmez adresini Hisarönü olarak kabul edebiliriz. Bir çok eğlence mekanını yer aldığı mahalle Ovacık ve Ölüdeniz'in orta noktasında yer almaktadır.

 

KAYAKÖY

Yeni bir rota ve eşsiz bir güzellik Kayaköy. Yolunuz hiç Kayaköy’e düştü mü, ya da adını hiç duydunuz mu eş dost akrabadan bilinmez. Ya da bir televizyon programı veya gazete parçasından bilmem. Şayet duymadıysanız çok büyük kayıp ve eksikliğini hissedebileceğiniz bir yer Kayaköy. Mimari yapısı, sokakları, yemek kültürü ve insanı yaşama bağlayan büyüleyici güzelliğiyle Bu eski rum yerleşkesi, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ama söz gelimi alelade bir mahalle olmaktan çok ötedir Kayaköy.

 

GÖCEK

Akdeniz’in batısında yer alan Göcek, Dalyan koyu ve Fethiye arasında Kapı dağlarının adeta kuytusuna gizlenmiş eski bir köy yerleşim yeri olan Kalimche üzerine kurulmuş cici ve şirin, kentin hızı ve gürültülü arbedesinden kaçmak isteyenler için ise tatil ve dinlence yeri.

 

12 ADALAR

12 Adalar Fethiye Merkez'den hareket eden günübirlik teknelerle ulaşılabilen adalar toğluluğudur. 12 Adalar Turu tatil zamanı muhakkak yapılması gereken aktivitelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

SAKLIKENT

Fethiye Saklıkent Kanyonu bir başka deyişle Saklıkent Milli Park mı desek bilemedim. Ama bu kanyon ilk kez 18 yıl kadar evvel keçilerini civarda otlatan bir çoban tarafından görülmüştür. Sonrasında ise 49 yıllığına hükümetten kiralanmıştır. Kanyon yaklaşık 14 kilometre kadar içeri giden dev bir vadiye benzemektedir. İki dağ arası ilk bakışta ürpertici bir şekilde dar ve yüksek gözükmektedir. Sizde kanyonun içindeki güzellikleri görmek isterseniz, buz gibi soğuk suların içinden yürümek durumundasınız.

 

ÜZÜMLÜ

Yeşil Üzümlü Köyü, Fethiye’ye yaklaşık 23 km uzaklıkta, yolu tamamen asfalt, şirin bir köy. Köyün ahalisinin bir kısmını yine, tüm  Fethiye ve çevresindeki yerleşim beldeleri gibi İngilizler oluşturuyor. Yeşil Üzümlüdeki hemen hemen her evde eski tip el dokuma tezgahı var, buralarda dastar denilen el dokuma kumaşlar üretiliyor.  Özellikle şal, fular, eşarp, masa örtüsü tipinde çok hoş dokumalar. Görünce mutlaka alacağınızı sanıyorum.

 

TARİHİ LİKYA YOLU

Likya yolu Türkiye de bulunan ilk uzun mesafeli yürüyüş yoludur. 2015 yılında uzunluğu 509 km olarak belirlenmiştir. Ancak ilerleyen zamanlarda Hisarçandır köyünde biten yola ilave olarak Çıtdibi ve Geyikbayırı etapları eklenmiştir. Böylelikle yolun toplam uzunluğu 535 km olmuştur. Fethiye’den başlayan ve Antalya’ya kadar uzanan bu yol teke yarımadasında bulunan patikaların bir kısmının işaretlenmesi ile meydana getirilmiştir. 1992 de parkur çalışmalarına başlanılmış ve 1999 yılında turizme açılmıştır. Günümüzde ise yerli yabancı bir çok trekking sporu yapan insanın en uğrak noktalarından birisi haline gelmiştir.

 

PATARA PLAJI

Patara, Antalya'nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Bir Likya kentidir ve Likya Birliğinin başkentliğini yapmıştır. Likya birliğinin üç oy hakkına sahip altı kentinden biri ve belki de en önemlisidir. Likya birliği toplantıları kentte bulunan birliğin meclis binasında yapılmaktaydı. Hititçe'de Patar, Likya dilinde Pttara olarak anılan kentin MÖ 8. yüzyılda var olduğu yapılan kazılar sonucu ele geçen somut verilerle kesinleşmiştir ve İskender'in kuşattığı kentler arasında yer aldığı bilinir.

 

KALKAN & KAPUTAŞ PLAJI

Ülkemizin güney sahillerinde birbirinden güzel doğal ve tarihi mekanların varlığı herkesin malumudur. Kalkan da bunlardan bir tanesidir. Hepimiz popüler tatil yörelerine hayatımızda bir veya birkaç kez gideriz. Ancak bazı mekanlar vardır ki, buraların bağımlıları az olmakla birlikte oldukça fanatiktir. Kalkan ülkemizde kitlesel turizm aktivitelerinden çok, butik tatil yapabilecek bir yerdir. Çok yıldızlı otellerden ziyade, küçük ve kaliteli tesislerin yer aldığı bir mevkiidir.

 

KAŞ

Kaş ismi hakkında pek çok rivayet dolanan, Türkiye’nin koordinat bakımından en güney ucunda olma ünvanını Hatay ile paylaşan Kaş, Antalya’nın en batıdaki ilçesidir. Bilinen tarihi, MÖ 12.Yüzyıla uzanmaktadır. Arkeolojik araştırmalar da ise çok daha eski bir geçmişi olduğu kanıtlanmıştır. Kaş, yerli ve yabancı turist sayısının yarışmakta olduğu bir şehirdir. Bölgenin en kozmopolit tatil beldelerinden bir tanesidir. Geniş konaklama alternatifleri çevresinde yer alan onlarca irili ufaklı koy üzerinde kurulu tesislerini bünyesinde barındırır. Kent içindeki zengin alışveriş, yeme-içme ve eğlence alternatifleri ile Antalya’nın diğer ilçelerinde olduğu gibi ciddi bir turizm potansiyeline sahiptir.

 

DALYAN

Akdeniz ile Ege'nin birlestigi noktada bir doga harikası olan Dalyan, 2008 yılında The Times tarafından Avrupa'nın en güzel açık alanı seçilmistir. Dalyan son yıllarda, caretta caretta deniz kaplumbağaları ,Kaunos antik şehri, Kaya mezarları ve çamur banyolarıyla turizmin gözdesi haline gelen cennet bir beldedir.